Tammikuun alussa solmitussa vuokrasopimuksessani lukee "Vesimaksu: 16€/kk/hlö, vuokralainen maksaa vuokranantajalle vesimaksun samansuuruisena, kuin mikä taloyhtiön kulloinkin veloittama vesimaksun suuruus on. Tällä hetkellä vesimaksu on 16€"
Vuokranantajani eilen soitti ja kertoi, että tämä sopimuksen määrittelemä 16€ on väärä ja se on tammikuusta asti ollut 25€/kk/hlö ja pyytää nyt, että maksan takautuvasti sopimuksen alusta asti tuon ylimääräisen määrän hälle välittömästi. Saako hän tehdä näin? Hänen mukaansa sopimuksessa lukee, että hän saa periä taloyhtiön sopimuksen mukaisesti, mutta mielestäni tämä on väärin, sillä tämä ei ollut tiedossani ja muutos koskisi vain tästedes maksettavia vesimaksuja.

1 vastaus


Minilex

60 vastausta

Soita lakimiehelle - 0600 12 450

Moikka!

Vuokralaisen on maksettava vain ne erät ja korvaukset, joista on sovittu vuokrasopimuksessa. Jos vesimaksun suuruutta muutetaan, muutos voidaan periä vain, jos siitä on sopimuksessa selkeä maininta ja vuokralainen on tietoinen muutoksesta. Vuokranantajan pitää ilmoittaa vuokralaiselle olennaisista muutoksista, kuten vesimaksun korotuksesta, etukäteen. Takautuvaa korvausvaatimusta ilman ennakkoilmoitusta pidetään lähtökohtaisesti epäasianmukaisena.

Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.

Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43

klo 8 - 19 • la–su 10 - 17

Tarvitsetko nopean vastauksen lakikysymykseesi?

Soita lakipuhelimeen: 0600 12 450

klo 8 - 23 • la–su 9 - 23

Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Edullisempaa lakipalvelua - jätä yhteydenottopyyntö »