Onko ammattukoululla oikeus ilmottaa täysi-ikäisen opiskelijan poissaoloista tämän vanhemmille?

1 vastaus


Minilex

Soita lakimiehelle - 0600 12 450

"Opetushallitus määrää kodin ja oppilaitoksen yhteistyön ja opiskelijahuollon keskeisistä periaatteista sekä opetustoimeen kuuluvan opiskelijahuollon tavoitteista." (laki ammatillisesta peruskoulutuksesta, 37 a § 1 mom.) Saman lain 5 §:n mukaan "Koulutusta järjestettäessä tulee olla yhteistyössä alle 18-vuotiaiden opiskelijoiden kotien ja huoltajien kanssa". Opetushallituksen määräyksen mukaan "opiskelijan tultua täysi-ikäiseksi opiskelija käyttää itsenäisesti puhevaltaa itseään koskevissa asioissa ja koulutuksen järjestäjä asioi opiskeluun ja opiskeluhuoltoon liittyvissä asioissa opiskelijan kanssa".
Lienee tämän vuoksi selvää, että oppilaitoksella ei ole oikeutta olla yhteydessä opiskeluun ja opiskeluhuoltoon liittyvissä asioissa opiskelijan vanhempien kanssa tämän täysi-ikäistymisen jälkeen ilman tämän suostumusta.

Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.

Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Edullisempaa lakipalvelua - jätä yhteydenottopyyntö »