Pyydä tarjous lakipalvelusta
Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille
Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.
Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43
klo 8 - 19 • la–su 10 - 17
Tarvitsetko nopean vastauksen lakikysymykseesi?
Soita lakipuhelimeen: 0600 12 450
klo 8 - 23 • la–su 9 - 23

Minilex
60 vastausta
Soita lakimiehelle - 0600 12 450
Uskonnon ja omantunnon vapaudesta säädetään Suomen perustuslaissa. Sen mukaan jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus. Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen.
Opetuksessa ja kasvatuksessa tulisi yleisesti kunnioittaa yksilön vakaumusta ja lapsen oikeuksia. Negatiivinen uskonnonvapaus koskee myös uskonnon harjoittamista eli ketään voida velvoittaa osallistumaan omantuntonsa vastaisesti jumalanpalvelukseen tai muuhun uskonnolliseen tilaisuuteen. Toisaalta tämä ei saa estää muiden positiivista uskonnon harjoittamisen vapautta.
Perustuslaki siis turvaa uskonnon ja omantunnon vapauden, mutta samalla myös vaatii eri uskonto- tai katsomuskuntiin kuuluvia kunnioittamaan toistensa näkemyksiä. Rikoslaissa on säädetty myös uskonrauhan loukkaamisesta, joskaan siitä ei ole tässä tilanteessa todellakaan kysymys. Käytännön elämässä erinäisissä laitoksissa, kuten kouluissa, järjestetyt uskonnollissävytteiset tilaisuudet ja niihin osallistuminen on osoittautunut hyvin ongelmalliseksi. Nykyisin on kuitenkin katsottu, että esimerkiksi jumalanpalveluksiin ei voida velvoittaa osallistumaan, jos se on henkilön omantunnon vastaista. Tällöin henkilölle tulee järjestää muuta toimintaa. Missään ei ole kuitenkaan käsitelty sitä kysymystä, miten uskonnolliseen tilaisuuteen osallistuvan henkilön tulee käyttäytyä, jos hän on esimerkiksi ateisti. Kolikon eri kääntöpuolilla ovat kyseisen henkilön omantunnon vapaus ja oikeus olla osallistumatta omantunnon vastaisesti uskonnon harjoittamiseen sekä henkilön velvollisuus kunnioittaa muiden uskonnon harjoittamista. Asiasta kannattaa vielä keskustella rauhallisesti opettajan kanssa ja yrittää löytää molemmille osapuolille sopiva ratkaisu.
Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.