Minilex - Lakipuhelin

Voiko puoliso kuoleman jälkeen lunastaa loppuvelan asuntolainasta

» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »

Mikäli vain toisella puolisolla on asunto ja tästä asuntolainaa jäljellä kuollessaan, voiko aviopuoliso ostaa asunnon puolison kuollessa itselleen jos testamenttiin niin on määrätty, että asunto aviopuolisolle jää ?

1 vastaus


Minilex

64 vastausta

Soita lakimiehelle - 0600 12 450

Hei, ja kiitos kysymyksestä. Perinnönjaosta ja kuolinpesän asioista säädetään perintökaaressa. Vainajan kuoleman jälkeen toimitetaan ensin perunkirjoitus ja laaditaan perukirja sekä maksetaan kaikki velat ja maksut. Vasta tämän jälkeen voidaan katsoa omaisuuden jakoa perillisten kesken sekä ositusta, jos vainaja oli naimisissa. Vainajan velat kuuluvat aina ensisijaisesti kuolinpesälle ja ne maksetaan kuolinpesässä olevista varoista ennen perinnön jakoa. Pääsääntöisesti velat eivät siis periydy kuolinpesän osakkaille, kunhan osakkaat toimivat oikein velkasuhteiden päättämisessä ja pesänselvityksessä. Jos asuntolaina oli ainoastaan toisella puolisoista, lasketaan asunto sekä siitä jäljellä oleva lainaosuus kuolinpesän varoihin ja velkoihin. Velkojien oikeudet toteutetaan kuitenkin kuolinpesästä aina ensin, ja vasta sen jälkeen lesken ja perillisten oikeudet. Ositusta tai perinnönjakoa ei siis saa toimittaa, ennen kuin pesän ja vainajan velat on maksettu tai niistä on asetettu maksun turvaava takaus tai muu vakuus.
Käytännössä velkaisissa kuolinpesissä, joissa asuntolaina ja asunnon omistus on jaettu puolisoiden kesken, toimitaan usein niin, että leski lunastaa puolisonsa puolikkaan kodista, jos se vain on taloudellisesti mahdollista. Tapauksessa puoliso lunastaisi koko asunnon kuolinpesältä, jolloin asunnon lunastamisesta on sovittava muiden kuolinpesän osakkaiden kanssa. Jos taas kuolinpesän velat saadaan maksettua sen varoista, voidaan ositus tehdä ja perintö jakaa. Jos tapauksessa on tehty pätevä testamentti asunnon omistuksen siirtymisestä asunnon omistajan kuoleman jälkeen tämän puolisolle, katsotaan perinnönjaossa asunnon kuuluvan leskelle. On kuitenkin huomioitava, että mahdolliset rintaperilliset voivat vaatia lakiosaansa asunnosta testamentista huolimatta.

Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.

Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Edullisempaa lakipalvelua - jätä yhteydenottopyyntö »

[chatbot]