Pyydä tarjous lakipalvelusta
Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi
Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.
Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.
Minilex
60 vastausta
Soita lakimiehelle - 0600 12 450
BDMS-suhteessa tehty "orjasopimus" ei ole lain edessä pätevä Suomessa. Vaikka molemmat osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen vapaaehtoisesti ja täydessä yhteisymmärryksessä, tällainen sopimus ei ole juridisesti sitova, eikä sitä voida panna täytäntöön oikeudessa.
Orjuus on ehdottomasti kielletty niin Suomen lainsäädännön mukaan kuin kansainvälisten ihmisoikeussopimustenkin nojalla. Mikään sopimus, joka antaisi toiselle henkilölle vallan toisen ylitse siinä määrin, että se voitaisiin rinnastaa orjuuteen tai pakkotyöhön on laiton ja pätemätön.
Sopimus, joka rikkoo lakia tai hyvää tapaa on pätemätön. Orjasopimusta ei voida pitää laillisena, koska se loukkaa yksilön perusoikeuksia, kuten vapautta ja henklökohtaista koskemattomuutta.
Vaikka Suomessa onkin sopimusvapaus, ei se tarkoita, että kaikki sopimukset olisi automaattisesti päteviä. Lain mukaan soopimukset, jotka ovat vastoin lakia, hyviä tapoja ja jotka rajoittavat yksilön vapautta kohtuuttomasti, ovat mitättömiä.
Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.