Entiseltä työnantajalta tuli ilmoitus, että heidän järjestelmästään on vuotanut tietoja ulkopuoliselle: nimi, osoitetiedot, puhelinnumero sekä henkilötunnus ja sairasloma todistus. Kyseessä melko iso yritys, joka viestissä pahoitteli asiaa.
Salasanat vaihdoin kaikkialle, mutta asia on kaihertanut mieltä ja aika-ajoin tarkistan pankista, ettei mitään tuntemattomia veloituksia ole tullut. Pystynkö tässä tilanteessa hakemaan korvauksia ja mikä summa olisi kohtuullinen?

1 vastaus


Minilex

61 vastausta

Soita lakimiehelle - 0600 12 450

Hei, kiitos kysymyksestä!
Jos tietovuodosta on aiheutunut haittaa tai vahinkoa, sinulla on mahdollisuus hakea korvauksia. Suoraan yritykseltä voit hakea vahingonkorvausta jos tietovuoto on johtanut rahalliseen menetykseen tai voit myös hakea korvausta tietovuodon aiheuttamasta huolesta ja stressistä.
Korvauksen määrä riippuu aina aiheutuneen vahingon suuruudesta. Aineelliset vahingot tulee korvata täysimääräisesti, mutta henkisen kärsimyksen korvaaminen on vaikeammin arvioitavissa.
Neuvoisin sinua tässä asiassa kääntymään meidän lakimiesten puoleen.

Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.

Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Edullisempaa lakipalvelua - jätä yhteydenottopyyntö »

[chatbot]