» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »
Kiinteistön lahjaan sovelletaan, soveltuvin osin samoja muotovaatimuksia kuin kiinteistön kauppaan. Näin ollen kiinteistölahjasta on laadittava lahjakirja
Kiinteistön lahjakirjan todistaa oikeaksi kaupanvahvistaja. Kaupanvahvistajan lisäksi ei tarvita erillisiä todistajia.
» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »
Selvitä asiasi heti
Lakiasiat kannattaa aina selvittää heti, ainakin itselle. Lakipuhelimen juristit selventävät oikeutesi ja velvollisuutesi sekä antavat neuvoja kuinka sinun tulisi asiassasi toimia. Näin toimimalla estät ennakolta ongelmien ja riitojen syntymisen tai niiden pahentumisen.» Suomen suurin lakipalvelu auttaa - Soita 0600 12 450 »
Avioliittolain mukaan lahjaa koskevan lahjakirjan tulee olla kahden esteettömän todistajan oikeaksi todistama, kun taas kiinteistön kauppakirjan ja lahjakirjan todistaa oikeaksi kaupanvahvistaja. Lain sääntelyä on tältä osin selkeytetty ja nykyisin kiinteää omaisuutta koskevan lahjakirjan voi todistaa oikeaksi avioliittolain mukaisissakin tilanteissa kaupanvahvistaja, eikä erillisiä todistajia kaupanvahvistajan lisäksi kiinteää omaisuutta koskevissa lahjakirjoissa tarvita.
- Lakipuhelin neuvoo aamusta iltaan joka päivä -
Pyydä tarjous lakipalvelusta
Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi
Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Selaa lakitietoa