Mulla oli ulosmitattu tilistä /Ulosmittaus,kiinteä/
Ei ole tullut minkäännäköistä ilmoitusta edes mitä asia koskee.
Eikö tämmöisissä asioista pitäisi tulla asiasta tieto ulosmittauksesta?
Onko edes laillista ottaa ennen kuin asiasta tulee tiedoksi anto.

1 vastaus


Minilex

Soita lakimiehelle - 0600 12 450

Ulosmittausta ei saa toimittaa antamatta velalliselle ennakkoilmoitusta tai vireilletuloilmoitusta. Palkan tai muun toistuvaistulon osalta ulosmittausta ei voi kuitenkaan toimittaa antamatta ennakkoilmoitusta, vaikka vireilletuloilmoitus olisi annettu. (Ulosottokaari 3 luku 34 § 1 mom) Ennakkoilmoituksessa tulisi mainita mm. ulosmittauksen kohde, ulosmittaukseen liitettävät asiat sekä toistuvaistulon (esim. palkan) ulosmittauksessa ulosmitattavan tulonosan ja ulosmittaamatta jätettävän tulonosan määräytymisperusteet. (Valtioneuvoston asetus ulosottomenettelystä 8 §) Lisäksi itse toimituksessa tehdystä päätöksestä on toimitettava päätösasiakirjan jäljennös tai sitä vastaavat tiedot sisältävä jälki-ilmoitus asianosaiselle, jollei päätösasiakirjan jäljennöstä ole annettu toimituksessa. (UK 3:36.1)

Huomaathan, että lainsäädäntö on saattanut joiltain osin muuttua.
Varmista asiasi lakipuhelimesta, soita
0600 12 450.

Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Lakipalvelut jopa 40 % edullisemmin - nopeasti ja luotettavasti »