KP:n kiinteistö on laitettu myyntiin yleisen edunvalvonnan myyntitoimeksiannolla kiinteistövälittäjälle. Talosta kiinnostuu ostaja A joka tekee tarjouksen. Kp:n osakkaat hyväksyvät tarjouksen. Tässä kohtaa edunvalvoja ei ole nähnyt koko tarjousta ja ilmoittaa että vaatii dvv:n hyväksynnän ja se kestää x aikaa. Ostotarjouksessa on kuitenkin hallintaoikeuden luovutus määritelty aikaisempaan ajankohtaan, kuin mitä tuo dvv:n käsittelyaika kestää.
Jos kaupat peruuntuu syystä, että hallintaoikeutta ei voida luovuttaa määräajassa, niin onko virhe kp:n, edunvalvojan vai välittäjän?
KP:n osakkaat ovat luottaneet, että välittäjä tietää mitä tekee ja vain hyväksyneet ensimmäinen tarjouksen (ei esim dias).
Välittäjä ei ole hyväksyttänyt tarjousta edunvalvojalla, joka on toimeksiannon tehnyt.