Minilex - Lakipuhelin

Kaupan purku ostajan toimesta

» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »

Ostajalla voi olla oikeus purkaa kauppa myyjän toimituksen viivästyksen tai tavaran virheen perusteella, jos laissa säädetyt purkamisen edellytykset täyttyvät. Kuluttajankaupassa tavaran virheeseen perustuva purku edellyttää, ettei virhe ole vähäinen, ja viivästyksen perusteella purkaminen edellyttää yleensä lisäajan asettamista. Kauppalain mukaisessa kaupassa purkaminen edellyttää pääsääntöisesti olennaista sopimusrikkomusta. Kaupan purkamisesta on ilmoitettava myyjälle, ja purkamisen seurauksena osapuolten on lähtökohtaisesti palautettava saamansa suoritukset.
 

Kauppalaki vai kuluttajansuojalaki?

Kun kaksi yksityishenkilöä tekee keskenään tavarakaupan, sovelletaan lähtökohtaisesti kauppalakia (355/1987). Kauppalakia sovelletaan myös elinkeinonharjoittajien väliseen tavarakauppaan.

Jos elinkeinonharjoittaja myy tavaran kuluttajalle, joka hankkii sen pääasiassa muuhun tarkoitukseen kuin elinkeinotoimintaansa varten, sovelletaan kuluttajansuojalakia (38/1978).

Kauppalaki on lähtökohtaisesti tahdonvaltainen, joten kaupan osapuolet voivat sopia sen säännöksistä poikkeavasti. Kuluttajansuojalain 5 luvun säännökset sen sijaan ovat ostajan hyväksi pakottavia. Sopimusehto, joka heikentää kuluttajan asemaa laissa säädetystä, ei sido kuluttajaa. Ostajan kannalta edullisemmista ehdoista voidaan kuitenkin sopia.

Kaupan purkamisen edellytykset eroavat toisistaan sen mukaan, sovelletaanko kauppaan kauppalakia vai kuluttajansuojalakia.
 

Milloin ostaja saa purkaa kaupan?

Ostajalla voi olla oikeus kaupan purkamiseen, jos

  • tavaran toimitus viivästyy syystä, joka ei johdu ostajasta tai hänen puolellaan olevasta seikasta, tai
  • tavarassa on virhe.

Kaupan purkaminen on yleensä viimesijainen seuraamus. Myyjällä on tavallisesti mahdollisuus korjata virhe tai toimittaa uusi virheetön tavara. Kuluttajankaupassa ostaja saa lähtökohtaisesti valita, vaatiiko hän tavaran korjaamista vai vaihtamista virheettömään, ellei valittu oikaisutapa ole mahdoton tai aiheuta myyjälle kohtuuttomia kustannuksia (kuluttajansuojalain 5 luvun 18 §). Kun kauppa on tehty 31.7.2026 tai myöhemmin, myyjän on ennen virheen oikaisemista ilmoitettava ostajalle tämän oikeudesta valita virheen korjaamisen ja virheettömän tavaran toimittamisen välillä.

Virheen oikaisu on tehtävä kohtuullisessa ajassa ja ilman, että ostajalle aiheutuu kustannuksia tai merkittävää haittaa. Tietyissä tilanteissa ostaja voi kuitenkin purkaa kaupan ilman, että myyjälle annetaan ensin mahdollisuutta korjata sopimusrikkomus.
 

Kaupan purkaminen viivästyksen perusteella

Milloin toimitus on viivästynyt?

Toimitus on viivästynyt, jos tavaraa ei luovuteta sovittuna tai lain edellyttämänä ajankohtana. Ostaja voi vedota myyjän viivästykseen, jos viivästys ei johdu ostajasta tai hänen puolellaan olevasta seikasta.

Viivästys voi johtua ostajasta esimerkiksi silloin, kun ostaja ei ole tavoitettavissa tavaran luovuttamista varten tai kieltäytyy vastaanottamasta tavaraa.
 

Milloin tavara on luovutettava?

Lähtökohtaisesti tavara tulee luovuttaa silloin ja siten kuin on sovittu. Luovutuksen voidaan sopia tapahtuvan tiettynä ajankohtana, viipymättä tai vasta sitä vaadittaessa.

Kauppalain 9 §:n mukaan tavara on luovutettava kohtuullisessa ajassa kaupanteosta, jos luovutuksen ajankohdasta ei ole sovittu eikä tavaraa ole luovutettava vaadittaessa tai viipymättä.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 4 §:n mukaan tavara on luovutettava ilman aiheetonta viivytystä ja viimeistään 30 päivän kuluttua sopimuksen tekemisestä, ellei luovutuksen ajankohdasta ole sovittu toisin.

Tavaran luovutusajankohta määräytyy sovellettavan lain ja sovitun toimitustavan perusteella. Kuluttajankaupassa tavara katsotaan pääsääntöisesti luovutetuksi, kun ostaja saa sen hallintaansa (kuluttajansuojalain 5 luvun 3 §).

Kauppalain 6 ja 7 §:n mukaan luovutusajankohta riippuu muun muassa siitä, noutaako ostaja tavaran vai kuljetetaanko se hänelle. Kuljetuskaupassa tavara voidaan tietyissä tilanteissa katsoa luovutetuksi jo silloin, kun rahdinkuljettaja ottaa sen hallintaansa.

Jos myyjän velvollisuutena on asentaa tai koota tavara ostajan luona, luovutusajankohtaan sovelletaan kuluttajansuojalain 5 luvun 3 §:n erityissäännöksiä. Samassa pykälässä säädetään myös digitaalisia elementtejä sisältävien tavaroiden luovutuksesta.

Myyjän viivästyessä ostajalla voi olla oikeus pidättäytyä kauppahinnan maksamisesta, vaatia sopimuksen täyttämistä, purkaa kauppa tai saada vahingonkorvausta. Purkamisen edellytykset riippuvat sovellettavasta laista.
 

Kaupan purkaminen kuluttajansuojalain mukaan

Kuluttajansuojalain 5 luvun 9 §:n mukaan ostajan on pääsääntöisesti asetettava myyjälle kohtuullinen lisäaika tavaran toimittamista varten ennen kaupan purkamista.

Lisäajan kohtuullisuus arvioidaan tapauskohtaisesti olosuhteiden perusteella. Laissa ei säädetä tiettyä lisäajan pituutta, joka olisi kaikissa tilanteissa kohtuullinen.

Jos myyjä ei luovuta tavaraa lisäajan kuluessa, ostaja saa purkaa kaupan. Kuluttajankaupassa purkaminen on mahdollista myös silloin, kun kyseessä on ostajalle erityisesti valmistettava tuote, kuten mittatilaustyönä tehty vaate.

Lähtökohtaisesti kauppaa ei saa purkaa asetetun lisäajan kuluessa. Jos myyjä kuitenkin ilmoittaa jo lisäajan aikana, ettei hän aio toimittaa tavaraa määräajassa, ostaja saa purkaa kaupan ennen lisäajan päättymistä.
 

Milloin kaupan voi purkaa ilman lisäajan asettamista?

Ostaja saa purkaa kaupan ilman lisäajan asettamista, jos

  • myyjä on kieltäytynyt toimittamasta tavaraa,
  • tavaran luovuttaminen sovittuna ajankohtana on olennaista sopimuksen tekemiseen liittyvien olosuhteiden perusteella tai
  • ostaja on ilmoittanut myyjälle ennen sopimuksen tekemistä, että tavaran luovuttaminen tietyn ajan kuluessa tai tiettynä ajankohtana on olennaista.

Toimitusajankohdan olennaisuus voi liittyä esimerkiksi juhliin tilattuun kakkuun tai ennen häitä toimitettavaksi sovittuun hääpukuun.

Jos kauppa puretaan myyjän viivästyksen vuoksi, myyjän on viipymättä palautettava kaikki sopimuksen perusteella maksetut suoritukset.
 

Kaupan purkaminen kauppalain mukaan

Kauppalain 25 §:n mukaan ostaja saa purkaa kaupan myyjän viivästyksen vuoksi, jos sopimusrikkomuksella on ostajalle olennainen merkitys ja myyjä käsitti tämän tai hänen olisi pitänyt se käsittää.

Viivästyksen olennaisuutta arvioidaan tapauskohtaisesti. Merkitystä voi olla esimerkiksi tavaran käyttötarkoituksella, viivästyksen kestolla ja sillä, kuinka tärkeää tavaran saaminen sovittuna ajankohtana on ostajalle.

Ostaja voi myös asettaa myyjälle määrätyn lisäajan tavaran luovuttamista varten. Jos lisäaika ei ole kohtuuttoman lyhyt eikä myyjä luovuta tavaraa sen kuluessa, ostaja saa purkaa kaupan. Tällöin ostajan ei tarvitse erikseen osoittaa viivästyksen olennaisuutta, ellei kauppalain 26 §:n erityissäännöksestä muuta johdu.

Lisäajan kohtuullisuutta arvioidaan tapauksen olosuhteiden perusteella. Huomioon voidaan ottaa esimerkiksi tavaran laatu, ostajan tarve saada tavara sekä kaupan osapuolten asema.

Lähtökohtaisesti kauppaa ei saa purkaa asetetun lisäajan aikana. Purkaminen on kuitenkin mahdollista jo ennen lisäajan päättymistä, jos myyjä ilmoittaa, ettei hän tule täyttämään sopimusta lisäajan kuluessa.
 

Tarvitsetko lakimiehen apua omassa asiassasi?
Pyydä tarjous lakipalvelusta »

Erityisesti ostajalle valmistettavat tai hankittavat tavarat

Kauppalain 26 §:ssä rajoitetaan kaupan purkamista silloin, kun kaupan kohteena on ostajalle hänen ohjeidensa tai toivomustensa mukaisesti erityisesti valmistettava tai hankittava tavara.

Jos myyjä ei voi ilman huomattavaa tappiota hyödyntää tavaraa muulla tavoin, ostaja saa purkaa kaupan viivästyksen vuoksi vain, jos kaupan tarkoitus jää hänen osaltaan olennaisesti saavuttamatta.

Näin voi olla esimerkiksi silloin, kun tavara on tarkoitettu tiettyyn tilaisuuteen eikä ostaja enää viivästyksen vuoksi voi käyttää sitä alkuperäiseen tarkoitukseensa.
 

Myyjän ilmoitus uudesta toimitusajankohdasta

Kauppalain 24 §:n mukaan myyjä voi tiedustella ostajalta, hyväksyykö tämä tavaran luovuttamisen viivästyksestä huolimatta tiettynä myöhempänä ajankohtana. Myyjä voi myös ilmoittaa täyttävänsä sopimuksen tiettynä ajankohtana.

Jos ostaja ei vastaa myyjän tiedusteluun tai ilmoitukseen kohtuullisessa ajassa ja myyjä luovuttaa tavaran ilmoittamassaan ajassa, ostaja ei saa enää purkaa kauppaa kyseisen viivästyksen perusteella.

Ostajan on siten tärkeää ilmoittaa myyjälle kohtuullisessa ajassa, jos hän ei hyväksy myöhempää toimitusajankohtaa ja haluaa säilyttää mahdollisuutensa purkaa kaupan. Jos myyjän toimitus viivästyy, voit pyytää maksuttoman ja sitomattoman tarjouksen juristin avusta kiinteistökauppariidassa.
 

Kaupan purkaminen tavaran virheen perusteella

Milloin tavarassa on virhe?

Tavarassa on virhe, jos se ei vastaa sovittua tai laissa säädettyjä vaatimuksia.

Kauppalain 17 §:n mukaan tavaran tulee vastata sovittua muun muassa lajiltaan, määrältään, laadultaan ja ominaisuuksiltaan. Tavaran on lisäksi sovelluttava tavanomaiseen käyttötarkoitukseensa sekä tietyin edellytyksin ostajan erityiseen käyttötarkoitukseen. Virhe voi perustua myös tavarasta annettuihin virheellisiin tietoihin (kauppalain 18 §).

Kuluttajansuojalain 5 luvun 12 ja 13 §:ssä säädetään tavaran sopimuksenmukaisuudesta ja yleisistä vaatimuksista. Tavaran tulee vastata sovittua sekä niitä vaatimuksia, joita vastaavanlaisilta tavaroilta voidaan kohtuudella odottaa esimerkiksi laadun, kestävyyden, käyttötarkoituksen ja turvallisuuden osalta.

Tavaran mukana tulee toimittaa tarvittavat lisävarusteet ja ohjeet. Käyttöohjeiden ja turvallisuustietojen kielivaatimuksista säädetään lisäksi muualla lainsäädännössä.

Myyjä ei lähtökohtaisesti vastaa tavaran tavanomaisesta kulumisesta tai ostajan virheellisestä käsittelystä aiheutuneista vaurioista. Kauppalain 20 §:ssä säädetään ostajan tiedon ja tavaran tarkastamisen merkityksestä.

Kuluttajankaupassa tavaran poikkeaminen yleisistä vaatimuksista edellyttää kuluttajansuojalain 5 luvun 13 §:n mukaisesti ostajan erillistä ja nimenomaista hyväksyntää, jotta poikkeama ei muodostaisi virhettä.

Korkeimman oikeuden ratkaisussa KKO 1998:51 käsiteltiin käytetyn auton virheellisesti ilmoitettua ajokilometrimäärää. Autossa katsottiin olevan virhe.
 

Milloin virheestä on ilmoitettava?

Kauppalain 31 ja 32 §:n mukaan ostajan on tarkastettava tavara olosuhteiden sallimassa ajassa ja ilmoitettava havaitsemastaan virheestä myyjälle kohtuullisessa ajassa.

Kauppalain 33 §:ssä säädetään poikkeuksesta, joka koskee myyjän törkeän huolimatonta tai kunnianvastaista ja arvotonta menettelyä.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 16 a §:n mukaan virheestä on ilmoitettava kohtuullisessa ajassa. Kahden kuukauden kuluessa virheen havaitsemisesta tehty reklamaatio katsotaan kuitenkin aina ajoissa tehdyksi. Laissa säädetään myös tilanteista, joissa ostaja saa vedota virheeseen reklamaation viivästymisestä huolimatta.
 

Virheolettama ja takuu

Kauppalain 21 §:n ja kuluttajansuojalain 5 luvun 15 §:n mukaan myyjä vastaa lähtökohtaisesti virheistä, jotka ovat olleet tavarassa vaaranvastuun siirtyessä ostajalle, vaikka virhe ilmenisi vasta myöhemmin.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 15 §:n 3 momentin mukaan vuoden kuluessa vaaranvastuun siirtymisestä ilmenevän virheen oletetaan olleen olemassa jo tuolloin, ellei toisin osoiteta tai oletus ole tavaran tai virheen luonteen vastainen.

Ennen 1.1.2022 tehtyihin kauppoihin sovelletaan aiempaa kuuden kuukauden virheolettamaa.

Yhden vuoden virheolettama ei rajoita myyjän lakisääteistä virhevastuuta yhteen vuoteen. Myöskään takuun päättyminen ei poista lakisääteistä virhevastuuta. Takuusta säädetään kuluttajansuojalain 5 luvun 15 a ja 15 b §:ssä.
 

Kaupan purkaminen kauppalain mukaan

Kauppalain 39 §:n mukaan ostaja saa purkaa kaupan tavaran virheen vuoksi, jos sopimusrikkomuksella on hänelle olennainen merkitys ja myyjä käsitti tämän tai hänen olisi pitänyt se käsittää.

Virheen olennaisuutta arvioitaessa voidaan ottaa huomioon muun muassa

  • kuinka suuri merkitys virheellä on ostajalle,
  • voidaanko virhe oikaista esimerkiksi korjaamalla tavara tai toimittamalla uusi tuote ja
  • kuinka paljon aikaa ja haittaa virheen korjaamisesta tai uuden tuotteen toimittamisesta aiheutuu ostajalle.

Jos myyjä esimerkiksi epäonnistuu tavaran korjaamisessa, tämä voidaan ottaa huomioon virheen olennaisuutta arvioitaessa.

Virheen syy ei yksin ratkaise sen olennaisuutta. Myös virhe, jonka syntymiseen myyjä ei ole voinut vaikuttaa, voi olla olennainen.

Kauppalain 37 §:n mukaan ostaja saa vaatia hinnanalennusta tai purkaa kaupan 39 §:ssä säädetyin edellytyksin, jos virheen korjaaminen tai uusi toimitus ei tule kysymykseen tai sitä ei suoriteta kohtuullisessa ajassa reklamaatiosta.
 

Kaupan purkaminen kuluttajansuojalain mukaan

Kuluttajansuojalain 5 luvun 19 §:n mukaan ostaja voi purkaa kaupan tavaran virheen vuoksi, jos laissa säädetyt purkamisen edellytykset täyttyvät.

Kuluttajansuojalaki ei edellytä samanlaista virheen olennaisuutta kuin kauppalaki. Kauppaa ei kuitenkaan saa purkaa, jos virhe on vähäinen. Myyjällä on todistustaakka virheen vähäisyydestä.
 

Milloin kuluttaja voi vaatia kaupan purkamista?

Ostaja saa vaatia kaupan purkamista, jos

  • virheen korjaaminen tai tavaran vaihtaminen on mahdotonta tai aiheuttaisi myyjälle kohtuuttomia kustannuksia,
  • myyjä ei ole oikaissut virhettä tai oikaisua ei ole suoritettu lain edellyttämällä tavalla,
  • myyjä on ilmoittanut tai olosuhteista on ilmeistä, ettei myyjä oikaise virhettä kohtuullisessa ajassa tai aiheuttamatta ostajalle merkittävää haittaa,
  • tavarassa ilmenee virhe siitä huolimatta, että myyjä on yrittänyt oikaista sen, tai
  • virhe on luonteeltaan niin vakava, ettei sen oikaiseminen tule kyseeseen.

Kaupan purkaminen edellyttää lisäksi, ettei virhe ole vähäinen.

Virheen vähäisyyttä arvioitaessa otetaan huomioon sen kokonaismerkitys ostajalle. Esimerkiksi helposti korjattava pintavika voi olla vähäinen, jos sillä ei ole merkittävää vaikutusta tavaran käyttöön tai ominaisuuksiin. Pelkästään se, että virhe on korjattavissa, ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita sen olevan vähäinen.
 

Esimerkki kuluttajariitalautakunnan ratkaisusta

Kuluttajariitalautakunnan ratkaisussa Dnro 3120/36/08 siiman virhettä ei pidetty vähäisenä, koska siiman kestävyydellä oli olennainen merkitys sen käyttötarkoituksen kannalta.

Siima ei ollut kestänyt 10 kilogramman painoa, vaikka sen oli ilmoitettu kestävän yli 19 kilogramman painon. Koska virhettä ei ollut oikaistu, ostajalla katsottiin olevan oikeus purkaa kauppa.
 

Milloin kaupan purkamisesta on ilmoitettava?

Sekä kauppalain että kuluttajansuojalain mukaan ostajan on ilmoitettava myyjälle kaupan purkamisesta.

Kauppalain 39 §:n mukaan ostajan on ilmoitettava virheen perusteella tapahtuvasta kaupan purkamisesta kohtuullisessa ajassa siitä, kun hän havaitsi virheen tai hänen olisi pitänyt se havaita. Jos myyjällä on ollut mahdollisuus korjata virhe tai toimittaa uusi tavara, määräaika voidaan laskea myös oikaisulle käytettävissä olleen ajan päättymisestä.

Ostaja ei kuitenkaan menetä purkuoikeuttaan ilmoituksen viivästymisen vuoksi, jos myyjä on menetellyt törkeän huolimattomasti tai kunnianvastaisesti ja arvottomasti.

Kauppalain 29 §:ssä säädetään erikseen viivästyksen perusteella tehtävästä purkuilmoituksesta silloin, kun tavara on luovutettu liian myöhään.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 11 §:ssä säädetään vastaavasti purkuilmoituksesta silloin, kun tavara on luovutettu viivästyneenä. Ostajan on tällöin ilmoitettava purkamisesta kohtuullisessa ajassa tavaran luovutuksesta.

Kuluttajansuojalaissa ei ole vastaavaa erillistä määräaikaa virheen perusteella tehtävälle purkuilmoitukselle. Ostajan on kuitenkin ilmoitettava tavaran virheestä kohtuullisessa ajassa kuluttajansuojalain 5 luvun 16 a §:n mukaisesti. Kaupan purkamista kannattaa vaatia ilman aiheetonta viivytystä, kun purkamisen edellytykset täyttyvät.
 

Voiko ostaja saada myös vahingonkorvausta?

Kaupan purkamisen lisäksi ostajalla voi olla oikeus korvaukseen sopimusrikkomuksesta aiheutuneesta vahingosta.

Kauppalain 27 ja 40 §:ssä sekä kuluttajansuojalain 5 luvun 10 ja 20 §:ssä säädetään myyjän viivästykseen ja tavaran virheeseen perustuvasta vahingonkorvauksesta.

Korvauksen edellytykset ja laajuus määräytyvät sovellettavan lain ja vahingon laadun perusteella.

Kaupan purkaminen ei siten automaattisesti estä ostajaa vaatimasta korvausta viivästyksestä tai virheestä aiheutuneesta vahingosta.
 

Kaupan purkamisen seuraukset

Kun kauppa puretaan, osapuolten suoritusvelvollisuudet lakkaavat ja jo tehdyt suoritukset on lähtökohtaisesti palautettava.

Kauppalain 64 ja 65 §:n mukaan myyjän on palautettava kauppahinta korkoineen ja ostajan tavara sekä siitä saamansa tuotto ja kohtuullinen korvaus muusta hyödystä.

Osapuoli voi lähtökohtaisesti pidättyä palautuksesta, kunnes toinen täyttää oman palautusvelvollisuutensa sekä maksaa mahdolliset korot ja vahingonkorvaukset tai asettaa niistä hyväksyttävän vakuuden.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 28 d §:n mukaan ostajan on palautettava tavara myyjän kustannuksella. Myyjän on palautettava kauppahinta saatuaan tavaran takaisin tai ostajan toimitettua todisteen sen lähettämisestä.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 28 e §:n mukaan ostajan on luovutettava tavarasta saamansa tuotto ja maksettava kohtuullinen korvaus muusta saamastaan hyödystä. Myyjän on maksettava palautettavalle kauppahinnalle korkolain (633/1982) 3 §:n 2 momentin mukaista korkoa maksun vastaanottamisesta lähtien.

Kauppalain 66 §:ssä säädetään tavaran palauttamiskunnon vaikutuksesta purkuoikeuteen ja siihen liittyvistä poikkeuksista. Säännöstä sovelletaan myös kuluttajankaupassa kuluttajansuojalain 5 luvun 29 §:n perusteella.
 

Esimerkki kuluttajariitalautakunnan ratkaisusta

Kuluttajariitalautakunnan ratkaisussa Dnro 1337/32/07 ostajalla katsottiin olevan oikeus purkaa matkapuhelimen kauppa, koska puhelimen korjaukset olivat kestäneet kohtuuttoman pitkään eikä puhelinta ollut saatu virheettömään kuntoon. Ostajan mukaan puhelin oli ollut korjattavana yhteensä 17 viikkoa.

Lautakunta suositteli 250 euron kauppahinnan palauttamista 30 euron käyttöhyötykorvauksella vähennettynä sekä lisäksi 30 euron vahingonkorvausta puhelimen käyttöhyödyn menetyksestä.

Ratkaisu koskee ennen 1.1.2022 tehtyä kauppaa. Kuluttajariitalautakunnan ratkaisut ovat suosituksia.
 

Ostajan toimintajärjestys

  • Selvitä sovellettava laki. Tarkista, sovelletaanko kauppaan kauppalakia vai kuluttajansuojalakia.
  • Ilmoita virheestä tai viivästyksestä myyjälle. Tee reklamaatio ja esitä vaatimuksesi.
  • Anna tarvittaessa lisäaika tai mahdollisuus virheen oikaisemiseen. Lisäaikaa tai korjausmahdollisuutta ei kuitenkaan edellytetä kaikissa tilanteissa.
  • Ilmoita kaupan purkamisesta yksiselitteisesti, kun purkamisen edellytykset täyttyvät.
  • Sovi palautuksista. Kuluttajankaupassa tavara palautetaan myyjän kustannuksella.
     

Mitä asiakirjoja kannattaa säilyttää?

Säilytä kauppakirja tai kuitti, myyjän kanssa käyty viestinvaihto, valokuvat tavaran virheestä ja mahdolliset huollon lausunnot. Kirjaa myös muistiin, milloin virhe havaittiin ja milloin siitä ilmoitettiin myyjälle.

Myyjä voi vedota esimerkiksi siihen, että vika johtuu tavaran käytöstä, reklamaatio on tehty liian myöhään, myyjälle ei ole annettu mahdollisuutta virheen oikaisemiseen tai virhe on vähäinen.

Myyjällä on todistustaakka virheen vähäisyydestä.
 

Milloin kannattaa kääntyä juristin puoleen?

Juristin apu voi olla hyödyllistä erityisesti ennen kaupan purkuilmoituksen tekemistä tai silloin, kun myyjä kiistää virheen, kauppahinta on huomattava tai kyseessä on yksityishenkilöiden välinen kauppa, jossa purkaminen edellyttää olennaista sopimusrikkomusta.

Juristi voi arvioida, täyttyvätkö kaupan purkamisen edellytykset vai olisiko esimerkiksi hinnanalennus tarkoituksenmukaisempi seuraamus. Hän voi myös laatia reklamaation ja purkuilmoituksen, selvittää palautettavan kauppahinnan sekä mahdollisten korkojen ja käyttöhyötykorvausten määrän ja avustaa sovintoneuvotteluissa.

Kuluttajankauppaa koskevissa riidoissa asia voidaan tarvittaessa saattaa kuluttajariitalautakunnan käsiteltäväksi, jos asia kuuluu lautakunnan toimivaltaan. Riita voidaan myös viedä käräjäoikeuden ratkaistavaksi. Yksityishenkilöiden väliset tavanomaiset tavarakauppariidat eivät lähtökohtaisesti kuulu kuluttajariitalautakunnan toimivaltaan. Voit myös pyytää maksuttoman selvityksen kaupan purkamisesta ostajana.
 

Kysymyksiä ja vastauksia

Myyjä ei ole luovuttanut tavaraa sovitusti. Voinko purkaa kaupan?

Kuluttajankaupassa ostajan on yleensä asetettava myyjälle kohtuullinen lisäaika tavaran toimittamiseen. Jos tavaraa ei toimiteta lisäajassa, ostaja saa purkaa kaupan.

Lisäaikaa ei kuitenkaan edellytetä esimerkiksi silloin, kun myyjä kieltäytyy toimittamasta tavaraa tai toimitusajankohta on ollut olennainen. Näin voi olla esimerkiksi tiettyyn kastetilaisuuteen tilatun kastemekon kohdalla.

Tilasin koristeita hääjuhliani varten. Myyjä toimitti tuotteet viikko häiden jälkeen, vaikka sovimme, että hän toimittaa koristeet häitä edeltävänä päivänä. Voinko purkaa kaupan?

Kyllä, jos koristeiden toimittaminen ennen häitä on ollut olennainen osa sopimusta. Kaupan voi tällöin purkaa ilman lisäajan asettamista.

Myyjän tietoisuus koristeiden käyttötarkoituksesta ja häiden ajankohdasta tukee purkuoikeutta. Jos tavara on jo luovutettu viivästyneenä, ostajan on lisäksi ilmoitettava purkamisesta kohtuullisessa ajassa kuluttajansuojalain 5 luvun 11 §:n mukaisesti.

Ostin kodinkoneliikkeestä kahvinkeittimen. Kahvinkeitin ei toiminut kunnolla ja halusin purkaa kaupan. Myyjä toimitti minulle uuden keittimen. Täytyykö minun vastaanottaa uusi keitin?

Lähtökohtaisesti kyllä, jos virheen oikaiseminen vaihtamalla on lain edellytysten mukaista.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 18 ja 18 a §:n mukaan virhe voidaan oikaista korjaamalla tavara tai vaihtamalla se virheettömään. Jos myyjä toimittaa uuden toimivan kahvinkeittimen kohtuullisessa ajassa, maksutta ja ilman merkittävää haittaa, kauppaa ei yleensä saa purkaa alkuperäisen virheen vuoksi.

Vakava virhe voi kuitenkin oikeuttaa välittömään purkamiseen.

Ostin pari kuukautta sitten liikkeestä tavaran, joka nyt putosi lattialle. Tavarassa näkyy pieni halkeama. Voinko purkaa kaupan, koska myyjähän on vastuussa virheestä vuoden ajan?

Et lähtökohtaisesti voi, jos halkeama johtuu tavaran putoamisesta.

Kuluttajansuojalain 5 luvun 15 §:n 3 momentin mukainen yhden vuoden virheolettama ei tarkoita, että myyjä vastaisi ostajan aiheuttamista vaurioista.

Jos rikkoutuminen kuitenkin johtuu tavaran poikkeuksellisesta heikkoudesta, kyseessä voi olla myyjän vastuulle kuuluva virhe.

Ostin autoliikkeestä auton, joka lopulta osoittautui niin rikkinäiseksi, että sovimme myyjän kanssa kaupan purkamisesta. Nyt myyjä ei kuitenkaan suostu palauttamaan koko kauppahintaa, vaan väittää, että olen hyötynyt autolla ajamisesta. Voinko vaatia koko kauppahinnan palauttamista?

Et välttämättä.

Myyjällä voi olla oikeus kohtuulliseen korvaukseen auton käyttämisestä saadusta hyödystä.

Korvausta arvioitaessa voidaan ottaa huomioon esimerkiksi ajokilometrit ja auton käyttöä rajoittaneet viat. Myyjän on lisäksi maksettava palautettavalle kauppahinnalle korkolain 3 §:n 2 momentin mukaista korkoa maksun vastaanottamisesta lähtien.

- Lakipuhelin neuvoo aamusta iltaan joka päivä -


Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43

klo 8 - 19 • la–su 10 - 17

Tarvitsetko nopean vastauksen lakikysymykseesi?

Soita lakipuhelimeen: 0600 12 450

klo 8 - 23 • la–su 9 - 23

 


Selvitämme maksutta, tarvitseeko sinun maksaa lakikulujasi

Tiesitkö, että monissa asioissa lakikulusi ovat katettavissa kotivakuutuksen oikeusturvavakuutuksesta tai julkisesta oikeusavusta. Usein lakikulut voidaan myös vaatia vastapuolen maksettavaksi.

Lähettämällä yllä olevan tarjouspyynnön tai soittamalla asiakaspalveluun 0400 4111 43 saat:

  • maksuttoman selvityksen lakikuluistasi
  • maksuttoman alkukartoituksen asiaasi
  • halutessasi asiaasi erikoistuneen juristin maan kattavasta, laajasta juristiverkostosta.

Jos tarvitset vain lakineuvontaa, niin soitathan lakipuhelimeen 0600 12 450. Asiakaspalvelu ei anna lakineuvoja.

Aiheeseen liittyvät artikkelit


 

Selaa lakitietoa