» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »
Suomalaisen nimilainsäädännön mukaan lapselle on syntymän jälkeen annettava etunimi. Tämänhetkisen etu- ja sukunimilain valossa lapselle saa antaa korkeintaan neljä nimeä. Annetut etunimet on ilmoitettava väestötietojärjestelmään kolmen kuukauden kuluessa lapsen syntymästä.
Yhdysmerkillä yhdistetty tai yhteen kirjoitettu kahdesta etunimestä muodostettu nimi on katsottu vain yhdeksi nimeksi. Esimerkiksi nimet Annaleena ja Anna-Leena katsotaan molemmat siis vain yhdeksi etunimeksi. Lapselle voidaan näin antaa nimeksi esimerkiksi Anna-Leena Aino Julia Sofia.
- Lakipuhelin neuvoo aamusta iltaan joka päivä -
Pyydä tarjous lakipalvelusta
Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille
Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.
Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43
klo 8 - 19 • la–su 10 - 17
Tarvitsetko nopean vastauksen lakikysymykseesi?
Soita lakipuhelimeen: 0600 12 450
klo 8 - 23 • la–su 9 - 23
Selvitämme maksutta, tarvitseeko sinun maksaa lakikulujasi
Tiesitkö, että monissa asioissa lakikulusi ovat katettavissa kotivakuutuksen oikeusturvavakuutuksesta tai julkisesta oikeusavusta. Usein lakikulut voidaan myös vaatia vastapuolen maksettavaksi.
Lähettämällä yllä olevan tarjouspyynnön tai soittamalla asiakaspalveluun 0400 4111 43 saat:
- maksuttoman selvityksen lakikuluistasi
- maksuttoman alkukartoituksen asiaasi
- halutessasi asiaasi erikoistuneen juristin maan kattavasta, laajasta juristiverkostosta.
Jos tarvitset vain lakineuvontaa, niin soitathan lakipuhelimeen 0600 12 450. Asiakaspalvelu ei anna lakineuvoja.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Selaa lakitietoa
