Minilex - Lakipuhelin

Laki yksityishenkilön velkajärjestelystä annetun lain muuttamisesta 2017

» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »

Vuoden 1993 lakia yksityishenkilön velkajärjestelystä muutetaan vuonna 2017 vain pieniltä osin.

 

Muutokset ja lisäykset ovat seuraavat:

1 § Lain tarkoitus ja suhde muuhun lainsäädäntöön

Lain tarkoitusta ja suhdetta muuhun lainsäädäntöön laajennettiin lisäämällä uusi 4 momentti, joka viittaa maksukyvyttömyysmenettelyistä annettuun EU asetukseen 2015/848. Tämä koskee erityisesti tilanteita, joissa asia liittyy toiseen jäsenvaltioon.

 

2 § Soveltamisala ja kansainvälinen toimivalta

Ensinnäkin sen soveltamisalaa koskeva 2 §:n otsikko laajennettiin koskemaan myös kansainvälistä toimivaltaa. Tämän lisäksi 2 § muutettiin siten, että velkajärjestely voidaan myöntää henkilölle, jonka pääintressien keskus on Suomessa. Pääintressien keskuksen määräytymisestä säädetään maksukyvyttömyysmenettelyistä annetussa Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EU) 2015/848. Elinkeinoharjoittajana toimivan velallisen soveltamisalamääräyksistä säädetään lain 7 luvussa.

 

54 § Päätös velkajärjestelyn aloittamisesta

Lain 54 §:ään lisättiin uusi 6 momentti, jonka mukaan jos velkoja ei ole toimittanut ilmoitusta velkajärjestelyn piiriin kuuluvan velan määrästä suomen, ruotsin tai englannin kielellä, on velkojaa pyydettävä toimittamaan ilmoituksestaan käännös jollakin edellä mainituista kielistä ainakin tarpeellisilta osin.

 

87 § Velkajärjestelyrekisteri

Lain 87 §:ää muutetaan siten, että velkajärjestelyrekisteristä säädetään erikseen velkajärjestelyrekisteristä annetulla lailla (368/2017).

 

88 § Asetuksenantovaltuus

Pykälää muutettiin siten, että valtioneuvoston asetuksella voidaan säätä:

  1. Tuomioistuimen velvollisuudesta hankkia kiinteistöä koskevia selvityksiä;
  2. Tuomioistuimen velvollisuudesta toimittaa hakemuksen liitteet velkojille;
  3. Ulosottomiehen velvollisuudesta tehdä ilmoituksia rekisteriviranomaisille;
  4. 41 §:ssä tarkoitetusta menettelystä ulosotossa.

Uusi laki tuli voimaan 26.6.2017.

Pykälät 87 ja 88 tulivat voimaan kuitenkin vasta vuosi myöhemmin 26.6.2018.

 

 

 

- Lakipuhelin neuvoo aamusta iltaan joka päivä -


Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


 


Selvitämme maksutta, tarvitseeko sinun maksaa lakikulujasi

Tiesitkö, että monissa asioissa lakikulusi ovat katettavissa kotivakuutuksen oikeusturvavakuutuksesta tai julkisesta oikeusavusta. Usein lakikulut voidaan myös vaatia vastapuolen maksettavaksi.

Lähettämällä yllä olevan tarjouspyynnön tai soittamalla asiakaspalveluun 0400 4111 43 saat:

  • maksuttoman selvityksen lakikuluistasi
  • maksuttoman alkukartoituksen asiaasi
  • halutessasi asiaasi erikoistuneen juristin maan kattavasta, laajasta juristiverkostosta.

Jos tarvitset vain lakineuvontaa, niin soitathan lakipuhelimeen 0600 12 450. Asiakaspalvelu ei anna lakineuvoja.

Aiheeseen liittyvät artikkelit


 

Selaa lakitietoa

 

[chatbot]