Työsuhteen päättämissopimuksen laatiminen

Kun yritys ja työntekijä ovat yhtä mieltä siitä, että työsuhteen on aika päättyä, kumpikaan ei yleensä halua riitaa irtisanomisen perusteista. Päättämissopimus on silloin usein selkeämpi kuin irtisanominen, kunhan ehdot on kirjoitettu niin, ettei niistä synny kiistaa vuoden kuluttua. Juristimme laatii työnantajalle päättämissopimuksen, jossa sovitaan päättymispäivästä, korvauksesta, salassapidosta ja saatavien kuittauksesta, ja neuvottelee ehdoista tarvittaessa työntekijän kanssa.

Mitä saat juristilta

  • Arvion lähtötilanteesta: selvitämme, onko yrityksellä irtisanomisperuste vai perustuuko ratkaisu kokonaan sopimiseen, koska se vaikuttaa siihen, millaisesta korvauksesta on realistista sopia.
  • Päättämissopimuksen: laadimme sopimuksen, jossa päättymispäivä, työvelvoite loppuajalta, eritelty korvaus, lomakorvaus, salassapito ja työtodistus on sovittu yksiselitteisesti.
  • Kuittauslausekkeen: muotoilemme lausekkeen, jolla osapuolet vahvistavat, ettei niillä ole toisiltaan muita työsuhteeseen perustuvia saatavia.
  • Neuvottelun: neuvottelemme tarvittaessa työntekijän tai tämän avustajan kanssa ja kirjaamme sovitut muutokset.

Anna työntekijälle aikaa harkita

Sopimus, joka allekirjoitetaan samassa palaverissa, jossa asia ensimmäistä kertaa otetaan esille, on altis myöhemmälle kiistalle. Työntekijä voi väittää toimineensa painostettuna tai tietämättä oikeuksistaan. Kerro työntekijälle etukäteen, mistä tapaamisessa on tarkoitus puhua, anna luonnos sopimuksesta mukaan ja varaa harkinta-aika. Kirjaa sopimukseen, että työntekijällä on ollut mahdollisuus kysyä neuvoa ennen allekirjoitusta. Se on työnantajalle pieni vaiva, mutta mahdollisessa riitatilanteessa hyvää näyttöä siitä mitä on sovittu.

Mitä sopimukseen kuuluu

Päättämissopimuksesta ei ole erillistä lakia, joten sen sisältö on osapuolten sovittavissa. Siksi kaiken olennaisen on oltava paperilla: milloin työsuhde päättyy, tehdäänkö loppuajalta töitä, minkä suuruinen korvaus maksetaan ja milloin, mitä tapahtuu bonuksille ja työsuhde-eduille ja miten työvälineet ja tunnukset palautetaan. Pitämättömät lomat on joka tapauksessa korvattava työsuhteen päättyessä. Kun palkka, lomakorvaus ja varsinainen erokorvaus on kirjattu omina summinaan, kenenkään ei tarvitse jälkikäteen arvailla, mitä kokonaissumma piti sisällään.
Kuittaus kaikista työsuhteeseen perustuvista saatavista voi estää myöhemmät vaatimukset, ja siksi sen sanamuodolla on väliä. Ehto, joka vähentää työntekijän työsopimuslain mukaisia oikeuksia, on kuitenkin mitätön, joten kuittaus rajataan työsuhteeseen ja sen päättymiseen liittyviin saataviin. Jos työsopimuksessa on kilpailukielto, sen kohtalo kannattaa kirjata sopimuksessa: työnantajasta johtuvasta syystä päättyneessä työsuhteessa kielto ei velvoita työntekijää, ja sopimalla päättyvässä suhteessa syy voi jäädä tulkinnanvaraiseksi.
Kaikki ei kuitenkaan ratkea sopimalla. Ilman työntekijän suostumusta sopimusta ei synny, ja silloin työnantajalle jäävät vaihtoehdoksi tavalliset työsopimuksen päättämiskeinot edellytyksineen. Pakottamalla tai harhaanjohtavilla tiedoilla hankittu allekirjoitus ei tee sopimuksesta sitovaa, ja kohtuutonta ehtoa voidaan sovitella. Jos työntekijä riitauttaa allekirjoitetun päättämissopimuksen, asia ratkeaa käräjäoikeudessa, ja häviäjä joutuu tavallisesti korvaamaan myös vastapuolen kulut.

Korvauksen erittely

Kun sopimus päättää jo syntyneen riidan päättämisperusteesta ja yritys maksaa korvausta perusteettomasta päättämisestä, tulee lain mukaan esillä olla kaksi lukua: koko korvauksen määrä sekä sen osuuden, jolla hyvitetään työttömyyden vuoksi menetettyä palkkaa sopimuspäivään saakka. Jälkimmäisestä vähennetään työntekijän saaman ansiopäivärahan tai yleistuen mukainen osuus, ja yritys vastaa siitä, että vähennetty summa päätyy Työllisyysrahastolle tai Kelalle. Juristi muotoilee korvausehdon niin, ettei yritykselle jää yllättävää maksuvelvoitetta.

Näin pääset alkuun

Sinun ei tarvitse valita sopimisen ja irtisanomisen välillä ennen kuin otat yhteyttä. Lähetä aluksi työsopimus ja tieto sovellettavasta työehtosopimuksesta. Ensin arvioimme lähtötilanteen, ja sen pohjalta laadimme päättämissopimuksen. Siitä, millaisin ehdoin sopimus esitetään työntekijälle, päättää yritys. Olemme sinuun yhteydessä mahdollisimman pian, ja maksullinen työ alkaa vasta, kun sen sisällöstä ja hinnasta on sovittu.

Soita asiakaspalveluun 0400 4111 43


Pyydä tarjouspyyntö

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43

klo 8 - 19 • la–su 10 - 17

 


 

Lakipalvelut