Minilex - Lakipuhelin

Tekijänoikeudellinen hyvitysmaksu ja yhtiöiden vastuun samastaminen - KKO:2015:17

» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »

  • Osakeyhtiö
    Samastaminen
    tekijänoikeus
    Yhtiöoikeus

Tapauksessa oli kyse tekijänoikeuslain mukaisesta hyvitysmaksusta, joka tyhjien cd- ja dvd-levyjen kaltaisten tallennuslaitteiden valmistajan tai maahantuojan täytyi vielä vuoteen 2015 asti suorittaa (aiemmin ns. kasettimaksu). Tekijänoikeusjärjestö Teosto piti yrityksen A omistaman, Virossa rekisteröidyn osakeyhtiö B:n toimintaa keinotekoisena menettelynä, jolla pyrittiin välttelemään hyvitysmaksujen maksamista. Helsingin käräjäoikeudessa nostamassaan kanteessa Teosto vaati A:n ja B:n velvoittamista yhteisvastuullisesti suorittamaan laiminlyödyt hyvitysmaksut.

Käräjäoikeudessa vain B velvoitettiin suorittamaan Teostolle vahingonkorvausta sen maksamatta jättämistä hyvitysmaksuista. Käräjäoikeus ei katsonut A:n pelkän omistussuhteen perusteella olevan vastuussa hyvitysmaksuista. Hovioikeus sen sijaan katsoi A:n tarkoituksena olleen kiertää hyvitysmaksuja harjoittamalla toimintaansa B:n kautta ja samasti yritykset A ja B. Hovioikeus muutti käräjäoikeuden ratkaisua velvoittamalla yritykset yhteisvastuullisesti suorittamaan B:n laiminlyömät hyvitysmaksut.

Korkeimmassa oikeudessa kysymys koski sitä, tuliko yritys B samastaa yritykseen A siten, että ne olisivat yhteisvastuullisia maksamaan hyvitysmaksut. Aiemmassa käytännössään korkein oikeus on usein suhtautunut pidättyvästi yhtiöiden samastamiseen, ja oikeuskirjallisuudessakin vastuun samastaminen on nähty poikkeuksellisena. Ratkaisussaan korkein oikeus kuitenkin katsoi, että tosiasiallisesti A harjoitti liiketoimintaansa B:n kautta ja keskeinen syy B:n perustamiselle oli ollut nimenomaan hyvitysmaksujen vältteleminen. Niinpä oikeus piti A:n toimintaa niin moitittavana, että voitiin poikkeuksellisesti katsoa myös A:n olevan vastuussa hyvitysmaksujen suorittamisesta. Hovioikeuden tuomiota ei siis muutettu.


Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö juristeille




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Tai soita maksutta ja luottamuksellisesti Minilex-juristiverkoston asiakaspalveluun:
+358 400 4111 43

klo 8 - 19 • la–su 10 - 17

Tarvitsetko nopean vastauksen lakikysymykseesi?

Soita lakipuhelimeen: 0600 12 450

klo 8 - 23 • la–su 9 - 23

 


 

Selaa lakitietoa