Minilex - Lakipuhelin

Asuntokauppa ja elinkeinoharjoittaja - KKO:2012:21

» Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 »

  • Elinkeinonharjoittaja

Kaksi luonnollista henkilöä oli ostanut yhdessä vuokraoikeudet määräaloihin ja niillä sijaitsevat asuinrakennukset, joissa oli yhteensä 62 asuntoa. He olivat perustaneet kaksi asunto-osakeyhtiötä ja tarjonneet asuntoja yleisesti ostettaviksi. 

Käräjäoikeus lausui tapauksessa, että C:n ja D:n toimintaa oli laatunsa ja laajuutensa vuoksi pidettävä asuntokauppalaissa tarkoitettuna asuntojen ammattimaisena myymisenä ja siten elinkeinonharjoittamisena.

Hovioikeus puolestaan katsoi, että asuntokauppalain sisältämän elinkeinonharjoittajan määritelmää arvioitaessa oli tarkasteltava erityisesti tosiasiallista toimintaa. Hovioikeus katsoi tapauksessa C:n ja D:n tavoitelleen mittavaa taloudellista hyötyä lyhyessä ajassa toiminnalla, johon liittyi normaali yrittäjäriski. Näin ollen hovioikeus jatkoi, että heidän asemansa myyjinä poikkesi merkittävästi asuntokauppalaissa tarkoitetun, omaa asuntoaan myyvän yksityishenkilön asemasta. Hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden tuomiota.

Korkein oikeus katsoi tapauksessa, että C:n ja D:n toimintaa arvioitaessa merkitystä voidaan antaa vain niille hankinnoille, myynneille ja muille asuntokauppaan liittyville toimenpiteille, jotka C ja D olivat tehneet ennen nyt kysymyksessä olevan asunnon myyntiä. Toiminta oli kokonaisuudessaan vaatinut kiinteistöalaan liittyviä erityistaitoja ja tietämystä sekä ollut laajamittaista. Näin ollen C:n ja D:n kerrottu toiminta oli ollut asuntokauppalaissa tarkoitettua ammattimaista asuntojen myyntiä.


Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


 


 

Selaa lakitietoa

 

[chatbot]