Sopimusneuvottelu yhdysvaltalaisyrityksen kanssa

Moikka! Toivon seuraavaan kyselyyn lähtökohtaisesti vastausta sähköpostitse, sillä puhelimitse joudun soittelemaan jo valmiiksi aivan liikaa.

Olen Joonas Kähkönen ja teen kielenkääntämistä sekä tekoälyavusteisia videoita muun muassa Instagramiin käyttäjän @echoesofjoonas alle. Viimeisen vuoden aikana olen saanut lukuisia yhteydenottoja liittyen tekoälyllä tehtäviin musiikkivideoihin ja muuhun videosisältöön. Näitä on mennyt maaliin kivasti, ja olen alkanut saamaan yritykselleni lisätuloa näiden avulla.

Nyt olen neuvottelemassa noin 25 000 €:n suuruisesta 6 kuukautta kestävästä sopimuksesta, jossa tekisin 5 musiikkivideota Tennesseessä sijaitsevalle yritykselle. Olen tehnyt heille yhden musiikkivideon aiemmin, josta maksettiin noin 6 000 €. Tällöin he eivät vaatineet erillistä sopparia asiaan, mutta nyt kun kyse on isommasta, niin sopimus vaaditaan. Sopimus on ymmärtääkseni sisällöltään hyvin yksipuolinen ja sisältää täyden henkilökohtaisen vastuunsiirron minulle (ns. indemnification clause). Eli periaatteessa he vaativat, että maksan kaikki heidän lakikulunsa tapauksessa, jossa heitä edes syytettäisiin esimerkiksi tekijänoikeuden rikkomisesta. Olen yrittänyt neuvotella sähköpostitse sopimusta paremmaksi, mutta tämän levy-yhtiön käyttämä lakimies ei suostu joustamaan yhtään. Tiedän, että he kuitenkin haluavat tehdä juuri minun kanssani työtä, ja siksi ovatkin jatkaneet "väittelyä".

Voin lähettää koko sähköpostiketjun ja sopimuksen arvioitavaksi. Tarvitsen kipeästi apua tähän ongelmaan, sillä en halua menettää tarjousta, mutta en halua myöskään suostua diiliin, jossa saatan joutua pahemman luokan ongelmiin taloudellisesti. Kiitos, että jaksoit lukea, ja toivottavasti voit auttaa minua asiassa.

Yst. terv,
Joonas Kähkönen
JBK Digital Oy
Puhelinnumero: 
0