Tervehdys!

Suuren kiinnostuksen vuoksi kysyisin, että vaatiiko museoautolla tapahtuvan ammattimaisen henkilöliikenteen ajo taksinkuljettajan ammattipätevyyden (Taksinkuljettajan ajolupa) tai jotain muuta? Vasinaista Taksilupaahan museoajoneuvo ei tarvitse (Taksiliikennelain (4§ 4) mukaan museoautolla saa kuljettaa ihmisiä ilman taksilupaa), mutta vaaditaanko museoauton omistavalta kuljettajalta jotain jos ryhtyy kyyditsemään rahaa vastaan?

Ystävällisin terveisin: Markus Idström

Ei vielä vastauksia

Pyydä tarjous lakipalvelusta

 

Jätä sitomaton tarjouspyyntö lakimiehen palkkaamiseksi




Lakimiehet käsittelevät tietojasi luottamuksellisesti, eikä niitä tallenneta
Minilex.fi-palveluun.


Aiheeseen liittyvät kysymykset

 

» Edullisempaa lakipalvelua - jätä yhteydenottopyyntö »